Anti-aging

Czas na kwas – wprowadzenie

Pamiętam, że wykład o peelingach chemicznych był pierwszym, z jakim miałam do czynienia na uczelni. Pamiętam również, że nie mogłam się doczekać zajęć praktycznych związanych z tym tematem. Postanowiłam zatem przybliżyć trochę tematykę kwasów. Z czym to się je, co to jest i dla kogo. Ten post otwiera cały ciąg wpisów o poszczególnych kwasach. To co? Zaczynamy?

To po co ten kwas?

Na pewno słyszałaś o peelingach chemicznych, albo potocznie „kwasach”, ale czy wiesz na czym to polega? Ostatnio uświadomiłam koleżankę, która miała zupełnie mylne wyobrażenie, że kwasu wcale nie wtłaczamy strzykawką bezpośrednio pod skórę (matko jedyna!), tylko nakładamy na twarz pędzelkiem.  Peeling chemiczny polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry. Po co? Procesy jakie zachodzą na skórze pod wpływem zabiegu z zastosowaniem kwasu możemy podzielić na kataboliczne i anaboliczne. Ta pierwsza, to wspomniane wcześniej kontrolowane uszkodzenie skóry, albo jak kto woli usunięcie uszkodzonych struktur komórkowych, druga – anaboliczna, polega na odbudowie i zastąpieniu części lub całości uszkodzonego naskórka. Abyś lepiej zrozumiała o czym mówię w dalszej części tekstu, zapoznaj się proszę z poniższą budową naskórka (możesz zawsze do niego wracać w miarę czytania).

Peeling lekarski a kosmetyczny

Peelingi możemy podzielić na trzy rodzaje w zależności od głębokości ich działania:

RODZAJ PEELINGU

GŁĘBOKOŚĆ DZIAŁANIA SUBSTANCJI AKTYWNYCH

Powierzchniowy, bardzo łagodny

Uszkodzenie do poziomu warstwy kolczystej (0,06mm)

Powierzchniowy, łagodny

Uszkodzenie całej warstwy naskórka do warstwy podstawnej (<0,45mm)

Średnia głębokość

Uszkodzenie do poziomu górnej warstwy siateczkowej (<0,6mm)

Głęboki

Uszkodzenie do poziomu środkowej strefy warstwy siateczkowej (>0,6mm)

Peeling kosmetyczny polega „tylko” na rozluźnieniu połączeń między komórkami warstwy rogowej a cementem międzykomórkowym. Takie działanie prowadzi do złuszczenia komórek. Po takim zabiegu warto zastosować jakąś maseczkę z substancją aktywną zamiast alg, gdyż dzięki temu, że struktury cementu komórkowego są rozluźnione, substancje czynne łatwiej przenikają w głąb skóry.
Natomiast peeling lekarski dociera do głębszych warstw skóry i wiąże się z uszkodzeniem i obumarciem komórek naskórka, które w efekcie łuszczą się na różnej głębokości. Bardzo często sięga aż do skóry właściwej i w ten sposób pobudza procesy regeneracyjne (możesz sobie tylko wyobrazić jak nieprzyjemny jest ten zabieg). Naturalnie proces gojenia trwa o wiele dłużej, a łuszczenie się skóry jest znacznie bardziej intensywne niż w przypadku peelingów kosmetycznych.

Dlaczego kosmetolog nie może (tudzież nie powinien) wykonywać peelingów o większej głębokości (bez nadzoru lekarza) jak tylko powierzchniowy bardzo łagodny? Prosta sprawa! Ponieważ istnieje bardzo duże ryzyko zaburzenia się gojenia i ryzyko powikłań jakie niesie ze sobą ten zabieg.

Dla kogo ten peeling?

Kwasy kojarzą się głównie z trądzikiem (wykwity niezapalne i zmiany potrądzikowe), ale zdecydowanie nie należy nakładać ich na aktywną postać. Peelingi stosuje się również:

 • przy uszkodzeniach posłonecznych,
 • w celu spłyceniu powierzchownych zmarszczek,
 • redukcji przebarwień i plam soczewicowatych,
 • bliznach.

Przeciwwskazania

Przede wszystkim kosmetolog powinien przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad. Kwasy to nie przelewki, jeżeli nie jest się ostrożnym można solidnie nabroić. Pytania jakie powinien zadać Ci specjalista:

 • infekcje wirusem herpes simplex – czyli wirusem opryszczki zwykłej,
 • ewentualne zakażenie wirusem HIV – ze względu na osłabioną odporność odradza się zabieg peelingów chemicznych, gdyż może to spowodować problemy z gojeniem się, a w efekcie powstanie blizn. Uzyskalibyśmy zatem odwrotny do zamierzonego efekt.
 • skłonności do powstawania blizn,
 • czy przeprowadzano radioterapię skóry – która niszczy jednostki łojowo-włosowe, co prowadzi do upośledzenia odnowy naskórka,
 • czy palisz papierosy – nikotyna ogranicza zaopatrzenie skóry w krew i opóźnia gojenie się ran
 • czy stosowałaś doustnie preparaty izotretynoiny (organiczny związek chemiczny stosowany do leczenia trądziku) – należy odczekać 6-12 miesięcy po skończonej terapii, ponieważ izotretynoina hamuje gojenie się ran, a dalej – powstawanie blizn.
 • czy stosowałaś zabieg liftingu twarzy albo powiek górnych – nie wchodząc w szczegóły, po liftingu (6-12 m-cy) zachodzi gorsze zaopatrzenie skóry w krew, na skutek czego gojenie ran jest opóźnione.

Dodatkowo przeciwskazaniem będzie:

 • aktywne choroby zapalne skóry (AZS, łuszczyca, trądzik ropowiczy),
 • świeże blizny,
 • alergia na substancje złuszczające,
 • ciąża i laktacja,
 • nałogowe opalanie,
 • używanie preparatów z pochodnymi kwasu witaminy A,
 • Fototyp IV-VI wg Fitzpatricka (tzn. kolor skóry umiarkowanie brązowy, ciemnobrązowy i czarny).

Powikłania przy peelingach kosmetycznych (o ile stosujemy się do zaleceń i mamy na względzie wszystkie przeciwwskazania) są stosunkowo rzadkie. Przebieg procesu gojenia to kwestia bardzo indywidualna (w dużej mierze zależy też od wieku). Wśród powikłań jakich możemy się spodziewać są: rumień, przebarwienia pozapalne i aktywacja opryszczki (bardzo rzadko blizny i prosaki).

Źródła:

Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. nauk. M. Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2010

Pilingi chemiczne. Red. M.G. Rubin. Wydawnictwo Medyczne Urban&Partner. Wrocław 2008

Dermatologia dla kosmetologów. Red. nauk. Z. Adamski, A. Kaszub. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Poznań – Łódź 2008

Filanowska O., Czego jeszcze nie wiesz o kwasach? „LNE” 2017, nr 114.