Uncategorized

Higiena i choroby w gabinecie kosmetycznym – na co zwracać uwagę?

W swoim życiu widziałam i słyszałam już wiele cudów odnośnie utrzymywania „higieny” w gabinecie kosmetycznym. Szybkie przykłady, jakie właśnie wpadają mi do głowy to: suszenie zużytych cążków na kaloryferach, które zostały spryskane środkiem dezynfekującym i czekają na kolejną klientkę, brak procesu sterylizacji przy narzędziach, które wysterylizowane być powinny (czyli każde, przy których istnieje ryzyko przerwania ciągłości naskórka), brak użycia rękawiczek nitrylowych przy wykonywaniu zabiegów i tak dalej, i tak dalej.

Czym możemy się zarazić?

Ludzie boją się przede wszystkim HIV. Panuje wręcz powszechna panika na jego punkcie, do tego stopnia, że ludzie boją się wykonać testy na jego obecność. Jednak oprócz tego, kosmetyczka, która nie stosuje się do zasad higieny, może nam zaserwować zapalenie wątroby typu B i C, HPV, bakterie – np. gronkowca złocistego czy grzyby (głównie są to drożdżaki). Dlatego tak ważnym jest traktowanie każdego klienta ze szczególną ostrożnością, ponieważ oni sami mogą nie wiedzieć, że są nosicielami, któregoś z powyższych. 

Wirusy

To jest chyba najgorsza kategoria i najcięższa do leczenia. W przypadku HIV panuje kompletnie błędne przekonanie, że kropla krwi zarazi nas na amen. Szczerze mówiąc wyjątkowo ciężko jest się zarazić tym wirusem, ponieważ po pierwsze – potrzebujemy naprawdę sporej ilości krwi, a po drugie HIV ginie już przy temperaturze powyżej 56°C po kilku minutach, w 100°C – natychmiast. Musimy pamiętać, że HIV jest wirusem, który do życia potrzebuje organizmu człowieka. Poza nim szybko ginie. Niszczą go pierwsze lepsze środki dezynfekcyjne, także woda z mydłem.

Gorzej wygląda sprawa z zapaleniem wątroby typu B (WZW B) i C (WZW C). Wirusom HBV i HCV wystarczą niewielkie ilości płynów ustrojowych (nawet taka, której nie dostrzeżemy!), aby doszło do zainfekowania organizmu. I UWAGA – wirus może przetrwać nawet do 2 miesięcy poza organizmem (np. pozostawiony  w strzykawkach wcześniej używanych na osobie zakażonej). Są to wirusy bardzo odporne na środki dezynfekujące. HBV (bardziej odporny) może przetrwać nawet w 121°C w autoklawie przez godzinę!

Pamiętajmy jeszcze o takich wirusach jak: opryszczka (przeciwwskazanie do mnóstwa zabiegów, poza tym, na siłę wykonując zabieg najpewniej rozprzestrzenimy ją na inne partie ciała), ospa wietrzna, półpasiec, brodawki płaskie i mięczak zakaźny.

Bakterie

Bakterie, obok wirusów i grzybów, stanowią dla kosmetologów/kosmetyczek bardzo duże zagrożenie. Zróżnicowanie tych mikroorganizmów na skórze i błonach śluzowych jest bardzo duże. Duża część bakterii to mikroorganizmy takie, które rozmnażają się i żywią materią organiczną, nie powodując chorób (saprofityczne), ale w mikroflorze skóry mogą występować również bakterie pasożytujące na organizmach żywych, wywołujące stany chorobowe (prototroficzne).

Nie wchodząc w szczegóły to m.in. Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), S. epidermis (gronkowiec skórny), Streptococcus pyogenes (paciorkowiec ropny), Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), Escherichia coli (pałeczka okrężnicy).

Grzyby

Grzyby zawsze brzmią złowieszczo i nasze skojarzenia na ich temat są przeróżne. Niemniej grzybice są w czołówce podstawowych grup chorób skóry. I nie powinniśmy przypisywać grzybicy tylko do stóp ponieważ istnieje też grzybica: skóry gładkiej, obrębna pachwin, skóry owłosionej głowy i paznokci, a także drożdżyca skóry, drożdżyca błon śluzowych, drożdżyca paznokci i wałów paznokciowych oraz łupież pstry. Duża wilgotność oraz wysoka temperatura to idealne warunki dla grzybów. Przede wszystkim duże zagrożenie niesie ze sobą manicure i pedicure, zwłaszcza, jeżeli nie zachowamy odpowiednich środków ostrożności i wykonujemy na paznokciach, które są zajęte chorobą. Jako klientka też powinnyśmy być odpowiedzialne i jeżeli zauważymy u siebie:

  • zmatowienie płytki paznokciowej,
  • zmiana barwy płytki na żółtawą, żółtą, pomarańczową, brązową, czarną, zielonkawą;
  • kruchość płytki paznokciowej,
  • poprzeczne prążki na paznokciach,
  • narośl na paznokciach,
  • przerosłe płytki paznokciowe (późny etap grzybicy).

To zamiast na manicure skierujmy się do dermatologa, i bynajmniej nie obrażajmy się na kosmetyczkę, która zabiegu wykonać nam nie chce.

Autoklaw - co to jest i czemu każdy gabinet kosmetyczny powinien być w niego wyposażony?

Zacznijmy od początku, czyli co to takiego jest autoklaw i w jakim celu się go stosuje. Upraszczając: autoklaw to zbiornik służący do wyjaławiania w wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu. Używa się ich w gabinetach kosmetycznych do sterylizacji wszystkich przedmiotów, które mogą i/lub naruszają ciągłość naskórka np. cążki do manicure, frezy itp. Autoklawy mogą być klasy B, S i N. Nas, kosmetyczki/kosmetologów, interesują wyłącznie te klasy B, ponieważ one w 100% przejdą kontrolę sanepidu.
Jeżeli to takie cudowne urządzenie, to dlaczego większość salonów nadal ich nie ma? Ano dlatego, że jest to niezwykle drogi wydatek, to po pierwsze, a po drugie: przepisy nie wymagają posiadania go w salonie. Jednak to właśnie powinno być Twoim numerem jeden w wyborze salonu, w którym chcesz wykonać zabieg – czy lokal korzysta z autoklawu?

Dlaczego korzysta a nie posiada? Ponieważ salony mogą również mieć podpisaną umowę np. z dentysta, który udostępnia im korzystanie ze swojego autoklawu i to też jest jak najbardziej ok.

Jak wygląda poprawny proces dezynfekcji i sterylizacji?

Oczywiście sterylizacja narzędzi to ostatni punkt programu w prawidłowym ich wyjaławianiu. Idealnie by było, gdyby gabinet posiadał tzw. punkt sterylizacji, czyli specjalnie wyznaczone miejsce do wykonania następującego ciągu czynności:

DEZYNFEKCJA WSTĘPNA

MYCIE

DEZYNFEKCJA

OPŁUKANIE NARZĘDZI

SUSZENIE

PAKOWANIE W RĘKAWY FOLIOWO-PAPIEROWE

STERYLIZACJA

 Dlaczego stetylizacja jest taka ważna? Dlaczego nie można zaprzestać na dezynfekcji? Ponieważ nigdy nie wiemy, z kim mamy do czynienia, kogo obsługujemy i czy osoba przed nami nie jest czymś zakażona – może ona sama o tym nie wie? Dezynfekcja nie wystarczy, aby zabić spory bakterii (przetrwalniki).

CELEM DEZYNFEKCJI JEST ZABICIE DROBNOUSTROJÓW I ZREDUKOWANIE (!!!) ICH DO TAKIEGO STOPNIA, ABY KONTAKT Z OWYM PRZEDMIOTEM NIE MÓGŁ BYĆ DŁUŻEJ ŹRÓDŁEM INFEKCJI, ZAŚ STERYLIZACJA TO POZBYCIE SIĘ WSZYSTKICH (!!!) MIKROORGANIZMÓW ZE SPORAMI BAKTERII WŁĄCZNIE.

Na co zwracać uwagę w gabinecie kosmetycznym?

Na co powinnaś zwracać uwagę w salonie kosmetycznym?

  • kosmetyczka zawsze używa jednorazowych rękawiczek (w przypadku uszkodzenia, zmienia rękawiczki),
  • w przypadku manicure/pedicure ma dla Ciebie przygotowany nowy pilniczek i bloczek polerski,
  • narzędzia wielokrotnego użytku są wysterylizowane i otwierane przy Tobie z rękawa foliowo-papierowego,
  • przed przystąpieniem do pracy myje dokładnie ręce i dezynfekuje Twoje ręce i swoje rękawiczki.

Higiena w gabinecie powinna być dla Ciebie zawsze na pierwszym miejscu, bo to o Twoje zdrowie chodzi. Warto się nad tym zastanowić i zapłacić trochę więcej (koszt jednorazówek i artykułów higienicznych jest po prostu wpisane w cenę zabiegu), aniżeli zaoszczędzić i nabawić się jakiegoś choróbska. To tyle ode mnie, podzielcie się w komentarzu swoimi przeżyciami z wizyt w gabinetach kosmetycznych!

Źródła:

Świadomy gabinet – jak uniknąć zakażenia WZW C. Zespół projektu KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV”. LNE 2017, nr.110

https://www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/08.html

NIEBEZPIECZEŃSTWO W GABINECIE KOSMETYCZNYM CHOROBY ZAKAŹNE, Artur Głowacki, https://slidex.tips/download/niebezpieczestwo-w-gabinecie-kosmetycznym-choroby-zakane

Skalska M. Stopy moją pasją, ABC gabinetu podologicznego. Wydawnictwo MD-PRINT. Szczecin 2015.

http://www.hcv.pzh.gov.pl/Repository/Projekt5/salon_kosmetyczny.pdf

http://sterylizacja.org.pl/pliki/Reprocesowanie_Wyrobow_Medycznych/ROZDZIAL_3_PODSTAWY_MYCIA,DEZYNFEKCJI,STERYLIZACJI.pdf