Paznokcie

Parę ciekawostek o paznokciach, o których być może nie wiedziałaś.

Jako, że dłonie (w tym paznokcie) to taka część naszego ciała, na które patrzymy najczęściej, dobrze byłoby wiedzieć o nich parę podstawowych rzeczy, chociaż może nie tyle o dłoniach co o paznokciach. Zarówno włosy jak i paznokcie są wytworami skóry. Pełnią rolę ochronną i stabilizacyjną opuszki palca, jednak w dzisiejszych czasach, głównie zwraca się uwagę na ich funkcję estetyczną. Choroby i schorzenia z nimi związane, jako że jest to temat dość obszerny, zostawiłam sobie na późniejsze posty, natomiast teraz chciałabym podzielić się z Wami paroma ciekawostkami, o których (być może) jeszcze nie wiecie:

 1. Paznokcie u rąk zaczynają powolutku rosnąć już w 16 tygodniu życia płodowego.
 2. W latach niemowlęcych/ dziecięcych paznokcie są cienkie i łamliwe. U niektórych dzieci może pojawić się tendencja do wklęsłości (koilonychia).
 3. Białe plamki i linie na płytce paznokcia są znane jako leukonychia prążkowana. Wynika to z przestrzeni powietrznych w płytce paznokcia i nie jest oznaką niedoboru wapnia.
 4. Budowę aparatu paznokciowego możemy podzielić na trzy części: rozrodczą (macierz i łożysko) ; płytkę paznokciową; tkanki miękkie (wały paznokciowe).
 5. To właśnie macierz jest odpowiedzialna za wzrost, ale i formowanie się płytki, dlatego tak ważnym jest jej nieuszkodzenie podczas wykonywania manicure frezarkowego. Możemy ją zobaczyć, gdyż obłączek jest jej częścią, widoczny jako półksiężyc o białym zabarwieniu, umiejscowiony pod płytką paznokcia.
 6. Paznokcie rosną dzięki stale dzielącym się komórkom macierzy paznokcia, nazywanymi keratynocytami.
 7. Płytka paznokcia jest zbudowana ze 100-150 warstw dachówkowo nachodzących na siebie zrogowaciałych kerantynocytów.
 8. Płytka paznokciowa jest przepuszczalna dla światła.
 9. Dieta ma wpływ na kondycję paznokci, przede wszystkim: witamina C, witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez, cynk, miedź, wapń i jod.
 10. Paznokcie u rąk rosną non stop ze średnią prędkością 0,1 mm na dobę, zaś te u stóp o 30-50% wolniej.
 11. Lato sprzyja szybszemu wzrostowi płytki, natomiast zima ten proces spowalnia.
 12. Paznokcie, podobnie jak każda część ciała, odzwierciedlają stan zdrowia człowieka, a defekty paznokcia mogą wskazywać na podstawowe choroby.
 13. Onychofagia to specjalistyczna nazwa na paskudny nawyk obgryzania paznokci.
 
 

Źródła:

Dermatologia dla stylistów paznokci. Red. nauk. M. Sokołowska-Wojdyło, M. Sobjanka, E. Woś-Wasilewska. Wydawca Nails&Style House. Wydanie VIII. Gdańsk 2017.

Picard M., Co należy wiedzieć o paznokciach. „LNE” 2017,  nr 114, s. 200-201.

Dr Chris, Fingernail Ridges, Pits, Curved Nails – Health Problems, Pictures, https://www.healthhype.com/fingernail-ridges-pits-curved-nails-health-problems-pictures.html

Stone J., Eddleman K., Duenwald M., Ciąża dla bystrzaków. Wydanie III, Wydawnictwo Helion 2014.