Typy cery - #1 cera sucha
Skin coach

Typy cery – #1 cera sucha

Z poprzedniego postu powinnaś już wiedzieć, jak prawidłowo i czym pielęgnować swoją skórę. Idziesz do sklepu, stoisz przed półkami w poszukiwaniu najlepszych produktów i… BUM! Biją Cię po oczach hasła: „DLA CERY SUCHEJ/MIESZANEJ/TŁUSTEJ”. I tak sie zaczynasz zastanawiać, jaki Ty właściwie masz typ cery? Zacznijmy od początku i po kolei.

Skóra sucha - od początku

Winowajcą za suchość skóry jest niska zawartość wody w naskórku i niedostateczna ilość wytwarzanego sebum. Brzmi jak banał? No to dołóżmy do tego zaburzenie procesów rogowacenia i złuszczania się naskórka. Cera sucha to taki rodzaj skóry, który wymaga porządnego przemyślenia w kwestii dobrania pielęgnacji kosmetycznej. Być może nie wiedziałaś, ale posiadanie cery suchej jest często uwarunkowane genetycznie. Jest wrażliwa na czynniki wewnętrzne (funkcjonowanie układu hormonalnego), jak i zewnętrzne. Mówi nam to, że cera ta inaczej będzie się zachowywać, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Tak więc kosmetyki będziesz musiała wymieniać wraz ze zmieniającą się porą roku (nie martw się, to jest cecha wspólna wszystkich cer, tylko po prostu Ty musisz tego bardziej pilnować).

Cechy skóry suchej

 • nie ma widocznego sebum na twarzy – skóra matowa,
 • skóra twarzy jest napięta i/lub swędzi/mrowi,
 • skłonność do łuszczenia się,
 • powierzchnia jest nierówna,
 • jasno-blady kolor, często lekko zaróżowiona,
 • skóra skłonna do szybszego starzenia się,
 • gdzieniegdzie pojawiają się pęknięcia, szczeliny, białawe łuski,
 • jest szorstka w dotyku, cienka (wręcz pergaminowa), mało elastyczna,
 • rozszerzone naczynia krwionośne,
 • bardzo wcześnie pojawiają się zmarszczki w okolicy oczu (około 20 r.ż.),
 • wrażliwa na czynniki atmosferyczne (napięcie/zaczerwienienie/podrażnienie).

Jeżeli utożsamiasz siebie ze wszystkimi lub zdecydowaną większością z tych podpunktów, to z całą pewnością masz skórę suchą. Nic się nie martw. Nie jesteś na straconej pozycji, musisz ją po prostu odpowiednio odżywić. Pamiętaj, że o taką cerę musisz zacząć dbać najwcześniej jak się da.

Cera sucha i jej... rodzaje?

Jak mówiłam wcześniej Twoim problemem numer jeden jest nieumiejętność wyprodukowania odpowiedniej ilości sebum – czyli naszego naturalnego tłuszczu, przez skórę właściwą, która jest magazynem dla wody całego ustroju. Przez to właśnie skóra traci na elastyczności. Jest to  następstwo odwodnienia się skóry. Tłuszcz tworzy warstwę ochronną na Twojej twarzy i zatrzymuje wodę w organizmie, gdy go tam nie ma… cóż, skóra traci jej wiele.

Absolutnie zakazaną praktyką przy tego typu cerze jest jej mycie przy pomocy wody i mydła! Należy też unikać nadmiernej ekspozycji na słonce!!!

Przyczyny występowania skóry suchej mają kilka rodzajów. W zależności od tego jakie czynniki na nas wpływają. Rozdzielmy je sobie na endogenne (czyli mający swoje źródło wewnątrz) i egzogenne (czyli mające swoje źródło spoza organizmu).

Zacznijmy od czynników endogennych. Wyróżniamy:
 • Wrodzoną skłonność do suchości skóry. Jest to w większości przypadków spowodowane dysfunkcją naskórkową bariery ochronnej.
 • W chwili, gdy wchodzimy w okres dojrzewania, na skutek zwiększonego łojotoku, problemy z suchością skóry mogą się na pewien czas zmniejszyć (jeśli nie zupełnie ustąpić), a na nowo pojawiają się w okresie przekwitania. Wtedy mówimy o skórze SUCHEJ STARCZEJ.
 • Skóra SUCHA WRAŻLIWA. Tutaj może nam towarzyszyć znienawidzone przez wszystkich AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) lub wyprysk kontaktowy.
 • Zaburzenia wydzielania łoju – tak zwana skóra SUCHA ODTŁUSZCZONA. W odróżnieniu od skóry suchej, odtłuszczona potrzebuje dodatkowo stosowania składników, które regenerują barierę ochronną naskórka. Czyli przy doborze kosmetyków, musimy zwrócić uwagę, czy w produkcie są składniki zawierające większą ilość składników tłuszczowych (o działaniu okluzyjnym!!!).
Czynniki egzogenne:
 • Wyniszczenie i odwodnienie organizmu, rzadko, ale jednak mogą również spowodować obniżenie poziomu wody w skórze właściwej.
 • Czynniki chemiczne, jak środki myjące i detergenty!!!
 • Czynniki środowiskowe, czyli wspomniana wcześniej wrażliwość na temperaturę, wiatr, słońce itp.

Pielęgnacja skóry suchej

W codziennej pielęgnacji, warto zacząć od emulsji w/o (wody w oleju, pisałam o nich TUTAJ).

Jednak przede wszystkim czytaj składy! To, że na kosmetyku jest napisane: „DLA CERY SUCHEJ” to nic nie znaczy. Postaraj się, aby w kosmetyku znalazły się humektanty. Co to takiego? Są to środki trwale nawilżające skórę. Ich zadaniem jest zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka i długotrwałe jej tam zatrzymanie – czyli wiążą wodę w skórze. Co za tym idzie, skóra jest bardziej nawilżona, elastyczna i napięta. Dobrze, aby humektanty były łączone z emolientami – dopiero wtedy dadzą oczekiwane efekty. I teraz coś na co czekałaś podczas tego wywodu – KONKTRETNIE – co to są te humektanty, czego szukać? Otóż, szukaj w składzie:

 • kwasu hialuronowego,
 • mocznika,
 • gliceryny,
 • glikolów,
 • aminokwasów.

Jeżeli myjesz twarz wodą, to pamiętaj, że nie może ona być gorąca i raczej odpuść sobie szorstkie gąbki czy myjki – ręce Ci wystarczą. Pamiętaj, że mydło to Twój wróg numer jeden, ponieważ jest największym wysuszaczem jaki mi teraz przychodzi do głowy. Do demakijażu sprawdzają się mleczka, a także płyny micelarne.

Wybierając kremy na dzień i na noc, pamiętaj, aby w ich składzie znajdowały się składniki silnie nawilżające, ochronne i poprawiające odnowę bariery ochronnej naskórka. Poza tymi składnikami, które podałam powyżej, możesz też szukać: kolagenu, chitozanu, PCA, sorbitrolu, mleczan sodu (one należą do grupy składników hydrofilowych – czyli wiążących wodę) oraz wazeliny, parafiny, euceryny, wosków (działanie okluzyjne – tworzą tłusty film na skórze), kwasów tłuszczowych, cholesterolu i ceramidów (z kolei ta grupa składników modyfikuje barierę ochronną naskórka).

Różnica między wyborem kremu na dzień i na noc jest taka, że przy wyborze kremu na noc należy wybierać te produkty, których zawartość składników tłuszczowych w produkcie jest większa.

Źródła:

Dylewska-Grzelakowska. Kosmetyka stosowana. Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna. Warszawa 1999.

Drygas B., Mrozowska M., Szpindor R., Twarz Szyja Dekolt. Wydawnictwo Nowa Era. Warszawa 2014.

Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. nauk. M. Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2010.